MATEMATICKÝ DEN

Dne 26. dubna, jsme my, žáci 9.B, v čele s paní učitelkou uskutečnili matematický den pro žáky druhých a čtvrtých tříd. Akci předcházely dny pečlivé přípravy, kdy jsme sami tvořili a zpracovávali úlohy. Naším úkolem bylo rozdělit se do skupin a vybrat si zaměření úloh. Nápady na úlohy jsme zkonzultovali s paní učitelkou a případně je upravili. Úlohy mohly být zpracované ručně nebo v počítačových v programech. Následně jsme téměř hotové úlohy, kterým jen zbývala korektura, prohodili ve skupinách a navzájem si je zkontrovali. Když byly hotové a my jsme věděli, že mají řešení, odpovídají zadání a nemají žádné chyby, mohli jsme tisknout.  Úlohy byly hotové, pomůcky k jejich prezentaci byly připravené a my mohli další den prezentovat. Byli jsme rozděleni do dvou tříd. Děti k nám hodily po skupinkách a po nějaké chvíli se měnily s jinými. Některé děti ze začátku nebyly moc nadšené, ale troufám si říct, že nakonec to všechny bavilo. Ve skupině si pomáhaly navzájem, takže jsme nakonec neměli moc práce. Všichni byli moc šikovní a myslím si, že den se vydařil.

Na závěr jsme dostali od paní učitelky pár otázek, na které bych sem také ráda odpověděla.

Co projektu předcházelo? Přípravy, které nebyly mnohdy jednoduché, ani zábavné. Ale nakonec pocit z dobře odvedené práce stál za to.
Čím mě projekt překvapil? Celkově svým průběhem. Když přišlo na řešení s dětmi, čekala jsem, že se mé naběhám.
Co mě zklamalo? Že se některé děti ze začátku nechtěly moc zapojit do práce. Ale přece jsem nemohla čekat, že to bude ze začátku všechny bavit.
Komu to bylo přínosné? Nám všem. Jak dětem, tak deváťákům. Děti si určitě procvičily spolupráci ve skupině a my se učili pracovat s dětmi.
Kdy nastaly momenty, když se děti učily? Podle mě to bylo nějak průběžně, jak už ve zmíněné spolupráci, tak i v řešení našich úloh.
Moje slova na závěr? Myslím si, že akce byla víc než vydařená. Příprava úloh a práce s dětmi mě moc bavila. V budoucnu bych uvítala další podobné akce, abych mohla využít zde nabyté zkušenosti.
Za žáky 9.B Sára Luftová