Mongolské odpoledne

Paní Jagarmaa Dagvasuren byla mongolská dívka, která už v dětství toužila poznat evropský kontinent. Z televize znala i Českou republiku a její seriály pro děti, jako  Arabela a Létající Čestmír. Není divu, že její cílovou destinací se nakonec stala naše země.

Vedle své rodiny a práce v sociálních službách  ve volném čase pořádá besedy a jezdí po školách, kde přednáší dětem a mládeži o Mongolsku, aby si tamní život dovedli lépe představit.

V úterý 24. února zavítala paní Jagarmaa k nám do školy a stala se tak dalším vzácným hostem. Velmi poutavě seznámila žáky, učitele a hosty o svém životě a zejména o středoasijském Mongolsku. Své vyprávění doprovázela promítáním obrázků a děti si mohly půjčit i řadu čistě mongolských předmětů, mimo jiné i přesný zmenšený model jurty. Všechny přítomné okouzlila paní Jagarmaa svým nádherným zpěvem. Další částí programu byla dílna. Všichni si mohli vyzkoušet vyrábění typických knoflíků, používaných kromě Mongolska i v Tibetu. Na úplný závěr směli všichni přítomní ochutnat buuz – tradiční mongolské jídlo, které nám paní Jagarmaa přichystala. Četné přídavky dětí potvrdily, že tamější kuchyně je velmi chutná.

Setkání s paní Jagarmaou bylo velmi přínosné. Děti se přesvědčily, že mongolská kultura je velmi bohatá, zajímavá a hlavně mírumilovná. Zároveň pochopily, že pokud je cizinec pracovitý a přizpůsobivý, naši zemi obohatí. A to bylo cílem!

ODKAZ NA ZVUKOVÝ ZÁZNAM RADIA ČESKÝ ROZHLAS PLUS

foto v galerii