PANÍ HELGA HOŠKOVÁ NA NAŠÍ ŠKOLE

Od konce nestrašnější války v dějinách uplyne zanedlouho 72 let. To je doba jednoho lidského života, a tak není divu, že pamětníků, kteří by o druhé světové válce podali přímé svědectví, rychle ubývá.

Na naší škole je už řadu let zvykem pozvat někoho z žijících pamětníků holocaustu. 21. února jsme přivítali další vzácnou návštěvu – paní Helgu Hoškovou. Držitelka státního vyznamenání Za zásluhy přišla pobesedovat s žáky 9. tříd. Ti nehnutě a bez dechu poslouchali její vyprávění o nelehkém životě židovské dívky, která byla ve dvanácti letech spolu s rodiči deportována do Terezína, později do Osvětimi a dalších koncentračních táborů. Zázrakem se jí podařilo přežít. Už v Terezíně malovala dění kolem sebe a později po válce se stala malířkou.

Závěrečný potlesk deváťáků dokázal, že beseda s paní Hoškovou splnila svůj cíl. Setkání s jedním z posledních očitých svědků holocaustu zvýšilo povědomí žáků o 2. světové válce a o hrůzách, které může jakákoli zaslepená ideologie přinést.