Skutečně zdravá škola

Zapojení naší školy do programu Skutečně zdravá škola

Naše škola je zapojena do programu Skutečně zdravá škola již od března roku 2015. V té době byla naše škola vybrána mezi prvních 12 pilotních škol z celé České republiky, aby program otestovala. Hlavní myšlenky programu spočívající ve zkvalitnění školního stravování a vzdělávání nejen žáků ale i rodičů v oblasti zdraví, zdravého životního stylu a výchova žáků k jejich přístupu k jídlu, nás zaujaly natolik, že jsme v programu zapojeni dodnes.

Zásadní obrat v rámci tohoto programu nastal v naší školní jídelně. Nepoužíváme potraviny obsahující nežádoucí aditiva, přísady a polotovary. Slazené nápoje jsme nahradili neslazenými ochucenými vodami, např. citrusy, zázvorem, bylinkami nebo 100% sirupy a mošty. Zakoupili jsme samoobslužný chladící pult na zeleninu, ovoce a dezerty (např. pudink, tvaroh). Vyhledáváme nové regionální dodavatele potravin, zvláště pak zeleniny. Informace o našich dodavatelích jsou umístěny na webu školy i nástěnce u ŠJ. Naše paní kuchařky stále přichází s novými recepty a zařazují je dle sezónnosti do jídelníčku. ŠJ začala spolupracovat také s dodavatelem ekologických mycích a čistících produktů. Pravidelně organizujeme tzv. Ochutnávkové večery pro rodiče, kteří tak mohou zcela zdarma ochutnat pokrmy, které naši žáci ve školní jídelně běžně konzumují.

Na škole funguje akční skupina sestavená z žáků tzv. Zdravá 9, jejíž smyslem je zapojit se do změn ve stravování,plánovat a organizovat projekty a soutěže zaměřené na osvětu v rámci zdravého jídla, původu potravin či akce týkající se neplýtvání potravinami.

Téma jídlo je na naší škole velmi častým námětem také ve výuce. Učitelé zařazují problematiku o výživě do svých hodin a účastní se celoškolních projektů, např.: ke Dni zdraví, Světového dne potravin, Food RevolutionDay, atd. Pravidelně se žáci účastní besed Zemědělství žije a Zdravá5. Současně se zvýšil počet návštěv farem v okolí naší školy či na školách v přírodě. Na školní zahradě jsme zřídili bylinkovou zahrádku, která je využívána školní kuchyní. Cvičná školní kuchyňka je využívána nejen při hodinách vaření, ale také k pořádání nejrůznějších besed o výživě s následnými ukázkami vaření a Zdravá9 zde velmi často připravuje pohoštění pro rodiče během nejrůznějších akcí nebo sladké odměny pro vítěze soutěží.

Z důvodu stále nových informací v rámci tohoto projektu, byly zřízeny fcb stránky Zdravá škola MPB Neratovice, kde uveřejňujeme aktuality, pozvánky na nová jídla v jídelníčku, recepty, popř. soutěže a projekty, které pořádáme. Odkaz najdete zde: https://www.facebook.com/Zdrav%C3%A1-%C5%A1kola-MPB-Neratovice-426995954167987/

Po třech letech zapojení do programu Skutečně zdravá škola naše škola dne 16. 3. 2018 slavnostně převzala bronzový certifikát a stala se tak první skutečně zdravou školou v mělnickém okrese. Tohoto ocenění si velmi vážíme, neboť shrnuje naše snažení vést žáky ke správnému přístupu ke stravování a k zodpovědnosti za své zdraví. Naší vizí je, aby se nabyté znalosti, zkušenosti a zdravé stravovací návyky staly součástí běžného života našich žáků i za "zdmi" naší školy.